ТАКТИКА ОГЛЯДУ МІСЦЯ ПОДІЇ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КРАДІЖОК З МАГАЗИНІВ

Тарас ВОЛІКОВ

ВОЛІКОВ Т. (2022), ТАКТИКА ОГЛЯДУ МІСЦЯ ПОДІЇ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КРАДІЖОК З МАГАЗИНІВ; Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Спеціальний випуск № 1, 298-302

DOI: 10.31733/2078-3566-2022-5-298-302

 

Анотація. В статті розглядаються організаційні та тактичні особливості проведення огляду місця події при розслідуванні крадіжок з магазинів. Наголошується, що від своєчасності та якості проведення оглядів у багатьох випадках залежить успіх розслідування кримінальних правопорушень зазначеної категорії. Організаційно-тактичні особливості огляду місця події розглядаються на кожному з трьох етапів: підготовчому, робочому та заключному.

Приділяється увага тактиці огляду на робочому етапі. Після проведення організаційно підготовчих заходів слідчий переходить до робочої стадії огляду. Метод огляду обирається в залежності від конкретної обстановки, що склалась на місці події. При розслідуванні крадіжок з магазинів, огляд починається з вхідних дверей та проводиться концентричним способом. У разі, коли спочатку виявлено місце проникнення до магазину, огляд проводиться також концентричним способом, починаючи з цього місця. У будь-якому випадку, огляд території приміщення магазину проводиться не суцільно, а вибірково. Щоб виявити сліди на місці події, необхідно скласти модель події, тобто загальне уявлення про характер і хід події, що відбулася; ознайомитися з обстановкою місця події, встановити стан і положення окремих предметів до події, виділити місця ймовірного розташування слідів, взаємозв’язок різних слідів та механізм їх утворення, визначити шляхи приходу та відходу злочинців. Виходячи зі створеної моделі події в цілому, визначаються вузлові ділянки приміщення, місцевості, конкретизуються предмети, що знаходяться на ділянках, на яких, ймовірніше могли бути залишені сліди. При цьому треба виходити з обстановки місця події, з властивостей слідосприймаючої поверхні, механізму утворення різних слідів. Під час огляду доцільно керуватися принципом комплексного підходу до пошуку слідів, тобто необхідно ретельно шукати сліди, утворені різними об’єктами: сліди рук, взуття, знарядь злому, мікрочастинки, запах тощо. Сліди треба виявляти в повному обсязі, не варто робити передчасні висновки щодо ідентифікаційної значимості слідів, оскільки часто навіть неповні або нечіткі сліди можуть мати важливе криміналістичне значення.

Приділяється увага негативним обставинам, що можуть свідчить про інсценування крадіжки. Ними можуть бути невиправдані порушення обстановки, замикаючих пристроїв, відсутність слідів злочину у місцях, де вони за логікою повинні бути. В окремих випадках характер злому перешкод може свідчити, що їх було зламано не ззовні, а з внутрішньої сторони приміщення. Заключний етап огляду полягає в узагальненні, аналізі та оцінці зібраної інформації та фіксації його результатів. Про проведення огляду слідчий складає протокол, який є обов’язковим засобом фіксації даної слідчої (розшукової) дії.

Зроблено висновок, що розглянута слідча (розшукова) дія є однією з важливих з точки зору інформативності. Від успіху її проведення залежить подальший хід розслідування. Вдосконалення тактичних прийомів проведення огляду та вплив його результатів на проведення інших слідчих (розшукових) дій за даною категорією справ є перспективним напрямом наукових розробок.

Ключові слова: розслідування, слідчий, крадіжки з магазинів, огляд місця події, сліди, тактичні прийоми.

    Посилання:

  1. Чаплинський К. О. Тактичне забезпечення проведення слідчих дій : моногр. Дніпропетровськ : ДДУВС; Ліра ЛТД, 2011. 496 с.
  2. Криміналістика : підручник для студ. юрид. спец. вищих закладів освіти / кол. авторів : Глібко В. М., Дудніков А. Л., Журавель В. А. та ін.; за ред. В. Ю. Шепітька. Київ : Ін Юре, 2001. 684 с.
  3. Огляд місця події при розслідуванні окремих видів злочинів : наук.-практ. посібник / за ред. Н. І. Клименко. К. : Юрінком Інтер, 2005. 216 с.
  4. Салтевський М. В. Криміналістика (у сучасному викладі) : Підручник. Київ : Кондор, 2005. 588 с.
  5. Шепітько В. Ю. Криміналістична тактика (системно-структурний аналіз) : монографія. Харків : Харків юридичний, 2007. 432 с.
  6. Гончаренко В. Й. Научно-технические средства в следственной практике / В. Ю. Гончаренко. Київ : Вища школа, 1984. 149 с.
  7. Криміналістика : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / К. О. Чаплинський, О. В. Лускатов, І. В. Пиріг, В. М. Плетенець, Ю. А. Чаплинська. 2-е вид. перероб. я доп. Дніпро : ДДУВС; Ліра ЛТД, 2017. 480 с.