ЗАКОНОДАВЧО ВИЗНАЧЕНІ ПІДСТАВИ ПРАВОМІРНОГО ОБМЕЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Лілія СЕРДЮК

СЕРДЮК Л. (2022), ЗАКОНОДАВЧО ВИЗНАЧЕНІ ПІДСТАВИ ПРАВОМІРНОГО ОБМЕЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ; Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Спеціальний випуск № 2, 269-272

DOI: 10.31733/2078-3566-2022-6-269-272

 

Анотація. Предметом наукового аналізу стали норми чинного конституційного законодавства України, що визначають підстави для правомірного обмеження конституційних прав і свобод людини в умовах воєнного стану.

На основі цього зроблено висновок про необхідність розмежування таких підстав на два різновиди: 1) фактичні, що не тотожні фактичним підставам для введення правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, та які зумовлені необхідністю вжиття заходів для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності; та 2) юридичні, що являють собою акти волевиявлення уповноважених суб’єктів управлінських правовідносин, компетенція яких поширюється на всю територію України або окремі її місцевості, де діє правовий режим воєнного стану.

Ключові слова: Конституція України, конституційні права і свободи людини, правовий режим воєнного стану, обмеження конституційних прав і свобод людини, підстави для правомірного обмеження конституційних прав і свобод людини.

    Список використаних джерел:

  1. Конституція України : прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. URL: ttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.
  2. Про правовий режим воєнного стану : Закон України від 12.05.2015. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.
  3. Сердюк І. А. Методологічний аналіз інтерпретацій поняття «правовий акт»». Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2016. № 1. С. 76–83.