ГОЛОВНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗОВАНИХ ГРУП ТА ЗЛОЧИННИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇНАХ

Володимир ЄФІМОВ, Дмитро САНАКОЄВ

ЄФІМОВ В., САНАКОЄВ Д. (2022), ГОЛОВНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗОВАНИХ ГРУП ТА ЗЛОЧИННИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇНАХ; Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Спеціальний випуск № 2, 381-387

DOI: 10.31733/2078-3566-2022-6-381-387

 

Анотація. Констатовано, що для ефективної протидії організованій злочинності однією з міжнародних рекомендацій є така: при розробці стратегій антизлочинної політики, включаючи законодавство та інші заходи, держави повинні враховувати структурні особливості злочинних організацій і способи їх діяльності.

Організовані злочинні групи та злочинні організації зорієнтовані на надання незаконних товарів і послуг, а також на проникнення в законні види діяльності за допомогою найрізноманітніших методів, включаючи корупцію та насилля, виникає необхідність у розробці нових стратегій у галузі запобігання злочинності, які, звужуючи можливості подібних організацій, будуть одночасно підвищувати межу вразливості економічних систем стосовно такого проникнення. Саме ці аспекти запобігання організованій злочинності, в тому числі транснаціонального характеру, знайшли відображення в Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності.

Серед дослідників домінує думка про те що, існує велика кількість характеристик організованих груп та злочинних організацій, але ж більшість мають мінливу мережну структуру, тому протистояти їм можна за допомогою стратегії, сфокусованої на мережному аналізі, а також на аналізі використовуваних мережами злочинців інформаційних ресурсів.

Ключові слова: організована злочинність, організовані злочинні групи та злочинні організації, європейські країни, запобігання, суб’єкти протидії, Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності, законодавче визначення.

    Список використаних джерел:

  1. Протидія організованій злочинності в Україні в 2020 році (у порівнянні зі статистичними даними за 2016-2019 роки). URL : https://naspravdi.today/uk/2021/06/25/protydiia-orhanizovaniy zlochynnosti-v-ukraini-v-2020-rotsi-u-porivnianni-zi-statystychnymy-danymy-za-2016-2019-roky/.
  2. Корнієнко М. В. Протидія організованій злочинності в країнах ЄС та США. Київ : НТВ Правник, 2002. 292 с.
  3. Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності : прийнята резолюцією 55/25 Ген. Асамблеї від5 листоп. 2000 р.: ред. від 04.02.2004 р. Збірник міжнародних договорів України про правову допомогу у кримінальних справах. Багатосторонні договори. Київ : Фенікс, 2006. – С. 570-575.
  4. Європейський досвід у запобіганні організованій злочинності: польові дослідження найкращих практик, проведені групою експертів Ради Європи (з Міжнародних ключових проблем із запобігання злочинності та кримінального правосуддя: документи з нагоди святкування 25-річчя HEUNI, P 13-33, 2006, Kauko Aromaa та Terhi Viljanen, eds. Див. NCJ-219360). URL : https://www.ojp.gov/ncjrs/virtual-library/abstracts/european-experiences-preventing-organised-crime
    field-studies-best.