ДІЯЛЬНІСТЬ АПАРАТУ СУДУ ЯК ПРАВООХОРОННОГО ОРГАНУ ПРИ ЗДІЙСНЕННІ ЕЛЕКТРОННОГО ПРАВОСУДДЯ

Євген CОБОЛЬ

CОБОЛЬ Є. (2023), ДІЯЛЬНІСТЬ АПАРАТУ СУДУ ЯК ПРАВООХОРОННОГО ОРГАНУ ПРИ ЗДІЙСНЕННІ ЕЛЕКТРОННОГО ПРАВОСУДДЯ, Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, № 1, 8-13

DOI: 10.31733/2078-3566-2023-1-8-13

 

Анотація. У статті окреслено основні напрями, за якими здійснюється реалізація правоохоронної функції держави в межах судової системи. Сформульовано важливий напрям судово-правової реформи, що дозволить підвищити ефективність органів судової влади як одного із суб’єктів реалізації правоохоронної функції держави.

Наголошено, що система електронного судочинства є одним із елементів електронного урядування. Нині він розглядається як спосіб організації державної влади за допомогою інформаційних мереж, що забезпечує функціонування органів влади в режимі реального часу та робить максимально простим і доступним щоденне спілкування з ними громадян, юридичних осіб, неурядових організацій, а тому і є перспективним напрямом існуючої судової системи. Зазначено, що з урахуванням карантину та воєнного стану в організації роботи судів основний акцент робиться на дотриманні балансу між забезпеченням права на доступ до правосуддя та убезпеченням учасників судового провадження.

Проаналізовано проблемні питання правотворчої, правореалізаційної та виконавчо розпорядчої діяльності щодо впровадження електронного суду у вказаних умовах. Визначено блоки проблем ефективної імплементації дистанційного та електронного правосуддя в Україні. Зазначено, що належне електронне правосуддя вирішило б не лише нагальні проблеми українського судочинства, зокрема, гарантувало б безпеку всіх учасників судових засідань та забезпечило б своєчасний розгляд справ, але й сприяло б і змінам у форматі роботи апарату суду як правоохоронного органу, в тому числі намітило б шлях для подальшого впровадження загальновизнаних стандартів правосуддя в Україні.

Ключові слова: судові органи, апарат суду, діяльність апарату суду, правоохоронний орган, правоохоронна функція, електронне правосуддя, електронний суд, доступ до правосуддя, єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, справедливий судовий розгляд.

    Список використаних джерел:

  1. Безпалова О. І. Органи судової влади України як один із суб’єктів реалізації правоохоронної функції держави. Науковий вісник публічного та приватного права. 2015. Вип. 1. С. 58-64.
  2. Олендер І. Я. Функції суду в державному механізмі. Право і суспільство. 2014. № 1-2. С. 153–158.
  3. Ізарова І. О. Розвиток електронного правосуддя в цивільних справах у Європейських країнах. Юридичний вісник. 2014. № 6. С. 222–227.
  4. Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007–2015 роки : Закон України від 09.01.2007. Голос України. 2007. 6 лют., № 21.
  5. Про судоустрій і статус суддів : Закон України від 07.07.2010. Урядовий кур’єр. 2010. 12 серп., № 148.
  6. Концепція галузевої програми інформатизації судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи. URL : https://court.gov.ua/userfiles/concept.pdf.
  7. Бринцев О. В. «Електронний суд» в Україні. Досвід та перспективи : монограф. Харків : Право, 2016. 72 с.
  8. Обрусна С. Ю., Іванова І. В., Чубань В. С. Проблеми адміністративно-правового забезпечення Електронного суду в Україні в умовах пандемії COVID-19. URL : http://www.lsej.org.ua/4_2020/48.pdf.
  9. Дистанційне правосуддя: невід’ємний елемент успішної судової реформи. URL : https://lb.ua/blog/pravo_justice/539923_distantsiyne_pravosuddya.html.