ВІДЕОЗАПИС ЯК СПОСІБ ФОРМУВАННЯ СУДОВИХ ДОКАЗІВ

Євген ЛУК’ЯНЧИКОВ, Борис ЛУК’ЯНЧИКОВ, Ольга МИКИТЕНКО

ЛУК’ЯНЧИКОВ Є., ЛУК’ЯНЧИКОВ Б., МИКИТЕНКО О. (2023), ВІДЕОЗАПИС ЯК СПОСІБ ФОРМУВАННЯ СУДОВИХ ДОКАЗІВ, Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, № 1, 240-245

DOI: 10.31733/2078-3566-2023-1-240-245

 

Анотація. Стаття присвячена проблематиці використання сучасних наукових досягнень у процесі кримінального судочинства. Звертається увага на те, що під час розкриття та розслідування кримінальних правопорушень з давніх часів використовують надбання різних галузей знань. На початковому етапі такі знання використовувалися для з’ясування обставин кримінального правопорушення (встановлення причин смерті, дійсності чи підробленості відповідного документа тощо). З часом необхідність застосування спеціальних знань у кримінальному судочинстві знаходить закріплення у відповідних нормативних документах. У Кримінальному процесуальному кодексі України (далі – КПК України) визначається перелік обставин, для з’ясування яких в обов’язковому порядку має призначатися експертиза. Окрім того, для фіксації процесу і результатів проведення процесуальних дій починають застосовувати фотозйомку, а у подальшому кінозйомку і відеозапис. Ці способи фіксації процесуальної діяльності поступово набувають поширення, що сприяє повноті, об’єктивності та всебічності відображення процесу слідчих дій та отриманих результатів. Відеозапис процесуальної діяльності в сучасних умовах набуває особливого значення. В умовах воєнного стану і ведення бойових дій не завжди у слідчого є об’єктивна можливість скласти протокол на місці проведення слідчої дії, а об’єктивно і повно зафіксувати її процес та результати є вкрай необхідним. У такому разі допомагає повний відеозапис процесуальної дії з наступним оформленням протоколу її проведення. Також варто зазначити, що відеозапис слід розглядати не тільки як ефективний і об’єктивний спосіб фіксації ходу проведення процесуальної дії і отриманих результатів. Він є процесуальною гарантією забезпечення прав та законних інтересів учасників слідчої дії від можливих порушень або обмежень з боку осіб, які проводять слідчу дію. У низці випадків, передбачених КПК України, відеозапис звільняє слідчого від обов’язку запрошувати до участі в слідчих діях понятих.

Ключові слова: технічні засоби фіксації, відеозапис, процесуальні дії, слідчі дії, допит, обшук, слідчий, процесуальні гарантії, протокол слідчої дії.

    Список використаних джерел:

  1. Сокуренко В. В. Технології та інструментальні засоби сучасного кримінального аналізу. Застосування інформаційних технологій у діяльності НПУ : матеріали науково-практ. семінару (м. Харків, 21 грудня 2018 р.) / МВС України, Харк. нац. ун-т внутр. справ. Харків : ХНУВС, 2018. С. 7–8.
  2. Пефтієв Д. О., Панченко Є. В. Засади побудови ефективної системи відеонагляду (етапи та суб’єкти реалізації). Застосування інформаційних технологій у діяльності НПУ : матеріали науково-практ. семінару (м. Харків, 21 груд. 2018 р.). Харків. ХНУВС, 2018. С. 12–14.
  3. Криміналістика : підруч. / за заг. ред. В. В. Пясковського. 2-е вид., перероб. і доп. Київ : Філія вид-ва «Право», 2020. 752 с.
  4. Гапонюк М. Огляд ЗМІ: відеозапис як засіб доказування. Національна Асоціація Адвокатів України. Рада адвокатів Київської області. URL : https://radako.com.ua/news/oglyad zmi-videozapis-yak-zasib-dokazuvannya.
  5. Лук’янчиков Є. Д., Лук’янчиков Б. Є. Інститут понятих в системі процесуальних гарантій захисту прав особи. Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні : матеріали V Міжнародної науково-практ. конф. (м. Чернівці, 29 жовтня 2021 р.). Чернівці, 2021. С. 224–226.
  6. Кримінальний процес : підруч. / за заг. ред. О. В. Капліної, О. Г. Шило. Харків : Право, 2019. 584 с.
  7. Криміналістика : підруч. / за ред. В. В. Тіщенка. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2017. 556 с.
  8. Кримінальний процес : підруч. / Л. Д. Удалова, В. В. Рожнова, Д. П. Письменний та ін. ; за заг. ред. Д. П. Письменного, Л. Д. Удалової, М. А. Погорецького, С. С. Чернявського. Київ : «Центр учбової літератури», 2022. 780 с.
  9. Тертишник В. М. Кримінальний процес України : підруч. 7-е вид, доп. і перероб. Київ : Алерта, 2017. 840 с.